logo
Dąbrowa Zachodnia

Odbiór odpadów zielonych

foto

Szanowni Państwo

Od 15 kwietnia rozpoczęliśmy w Gminie Łomianki odbiór odpadów zielonych. Do dziś odebraliśmy 146 ton odpadów (15 dni roboczych), co stanowi około 14 % wszystkich odpadów zielonych odebranych przez firmę BYŚ w minionym roku.

Wciąż mamy jednak zaległości w odbiorze odpadów zielonych. Zrobimy wszystko, żeby do końca tygodnia Łomianki były czyste. Czterokrotnie zwiększyliśmy liczbę aut odbierających odpady zielone (z dwóch do ośmiu), pracownicy pracują w wydłużonym czasie.

Po dwóch tygodniach jesteśmy mądrzejsi o szereg informacji, wiemy gdzie i jakie błędy popełniliśmy i na bieżąco je eliminujemy. Doskonale rozumiemy Państwa niezadowolenie. Wiemy, że jest to duży dyskomfort i dokonujemy wszelkich starań, żeby problem jak najszybciej rozwiązać.

Większość nowych projektów nie od razu funkcjonuje właściwie, potrzebne są ich korekty. Przepraszam Państwa za problem, z którym nie zdołaliśmy się uporać od razu. Nie wszystko byliśmy w stanie przewidzieć bazując na zastanej dokumentacji z minionych lat. Niestety pracowaliśmy na starych harmonogramach, zbyt małą liczbą aut i ludzi, a odpadów było zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych.

Zaistniałe zmiany na rynku odpadów, drastyczne podwyżki cen ich odbioru w całej samorządowej Polsce (również w ościennych gminach), jak i konieczność usprawnienia odbioru odpadów od mieszkańców spowodowało, że Gmina Łomianki, podobnie jak i inne gminy szuka nowych rozwiązań w gospodarce odpadami.

Obecnie Urząd w Łomiankach pracuje nad usprawnieniem odbierania i zagospodarowywania odpadów zielonych zbieranych od mieszkańców. Oczekujemy na uzyskanie zezwoleń

(w trybie ustawy o odpadach) pozwalających na przywożenie zebranych w workach odpadów zielonych na teren GPSZOK. Tu będą one wysypywane z worków do dużych kontenerów

i odbierane przez kompostowanie. Planowane jest także rozdrabnianie gałęzi. Takie działania natychmiast poprawią i bardzo przyspieszą logistykę zbierania odpadów zielonych z posesji na terenie Gminy Łomianki.

Wszystkie działania rozpoczęły się wcześniej i miały być w pełni przygotowane do 15 kwietnia. Niestety zaostrzenie przepisów na dużych instalacjach przetwarzających odpady ma wpływ także na małe, lokalne działania i powoduje znaczne wydłużenie terminów uzyskania zezwoleń i decyzji. Mamy nadzieję, że do końca maja uzyskamy wszelkie niezbędne pozwolenia i będziemy mogli pracować, jak zaplanowaliśmy.

W dalszej kolejności jako Gmina zamierzamy zgodnie z zasadami postępowania z odpadami, wprowadzić zagospodarowywanie odpadów zielonych na miejscu ich wytworzenia, czyli sami kompostować zbierane od Państwa odpady zielone w postaci trawy, liści i zrąbków drewna. Dobór odpowiedniej technologii pozwoli na to, aby naszych gminnych odpadów zielonych nie wozić do prywatnych instalacji RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych), lecz kompostować je na miejscu i uzyskiwać kompost, który będzie mógł służyć także mieszkańcom. Takim rozwiązaniem zainteresowane jest większość gmin w naszym rejonie.

Bez względu jednak na wszystko raz jeszcze przepraszamy za opóźnienia.

Burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak

Dodaj komentarz:

Imię/Nick

Akceptuję warunki regulaminu aby opublikować komentarz

 

Komentarze:

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Może rozpoczniesz dyskusję o tym artykule?