logo
Dąbrowa Zachodnia

Kodeks Krajobrazowy

foto

Obecnie w Łomiankach przygotowywany jest kodeks krajobrazowy, czyli przepisy określające dopuszczalność reklam, wygląd ogrodzeń i małej architektury. Przedstawiony został projekt (http://bip.lomianki.pl/index.php?sc=140&gp=14269&m=11). Uwagi można zgłaszać do 14 kwietnia. Można je przesyłać na umig@lomianki.pl podając imię, nazwisko i adres.

Na terenie naszego osiedla istnieją trzy strefy o różnych rygorach. Najsurowsze normy obowiązują w obszarze „zielonym” – od linii wysokiego napięcia do KPN (czyli praktycznie część Sierakowskiej, Łuże i Ofiar Katynia). Większość osiedla mieści się w obszarze żółtym o średnich ograniczeniach, natomiast pas zabudowań wzdłuż Kolejowej uznany został za obszar działalności gospodarczej i ograniczony został najmniej (obszar fioletowy).

Obszar żółty

Kilka szczegółów dotyczących większości mieszkańców, czyli obszaru żółtego.

Zaczynając od końca, na dostosowanie różnego rodzaju tablic i billboardów mamy 2 lata, na zmianę szyldów 3 lata, natomiast ogrodzeń i małej architektury nie musimy zmieniać (w ciągu 6 lat musi je zmienić obszar zielony). Jeśli jednak nasze ogrodzenie ulegnie zniszczeniu, to odbudować będziemy musieli według nowych wymogów.

15m od drogi nie wolno ustawiać obiektów małej architektury z gipsu i plastiku. (Jak masz małą działkę to Twój gipsowy krasnal musi zniknąć).

Nie wolno tam też umieszczać „obiektów użytkowych rekreacji codziennej”. Oznacza to, że nie wolno będzie postawić leżaka na dużej części naszej działki. Osiedle Kwiatowe zaprojektowano w ten sposób, że działki leżące po północnej stronie ulic mają taras i część wypoczynkową ogrodu od strony ulicy. Wejście w życie proponowanego ograniczenia oznaczałoby praktyczny zakaz korzystania z ogrodu do wypoczynku.

Trzeba się też pożegnać z jaskrawozieloną huśtawką i wszystkim w tej części ogrodu, co ma jaskrawe barwy (numery kolorów są precyzyjnie opisane).

Mała architektura nie może mrygać, migać i dynamicznie zmieniać oświetlenie. A czy lampki choinkowe mogą? Przecież choinka to nie architektura?

Szczegółowo reguluje się umieszczanie tablicy informacyjnej budowy, baneru dotyczącego sprzedaży nieruchomości (czarne litery na białym tle) i reklam na rusztowaniach (max. 1 rok).

W obszarze żółtym nie wolno umieszczać reklam na budynkach, dopuszczalne są jedynie wolnostojące. Przy czym na jednej nieruchomości można umieścić jeden obiekt reklamowy; max. powierzchnia 2.2 m2. ponadto zakazuje się sytuowania wolnostojących obiektów reklamowych, w których treść reklamowa umieszczona jest na miękkim, wiotkim materiale (czyli zakaz banerów). W obszarze zielonym, reklam wolnostojących się w ogóle nie dopuszcza.

Szczegółowo opisane są wymagania dotyczące szyldów (do 2 m2) i zasady ich grupowania.

Ogrodzenia (dotyczy nowobudowanych lub odbudowywanych po uszkodzeniach)

Powszechny sprzeciw budzi propozycja zapisu, w myśl którego jeżeli droga jest węższa niż 8 m, to musimy się odsunąć z ogrodzeniem o 4 m od środka drogi. Mamy tu do czynienia z próbą sprowadzającą się do wywłaszczenia części nieruchomości bez należącego się w takich wypadkach odszkodowania. Max wysokość 1,5 m jeśli trwale związane z gruntem lub 1m jeśli nie związane. Przezierność (proporcja dziur do niedziur) min. 70%, przy drogach zbiorczych 50%. Kolory oczywiście nie jaskrawe. Zakaz prefabrykowanych przęseł betonowych lub żelbetonowych i czegokolwiek z plastiku.

Na marginesie

Warto zwrócić uwagę, że potrzebna skądinąd regulacja ograniczająca reklamy szpecące przestrzeń publiczną, wykorzystywana jest do utrwalania monopolu informacyjnego władzy lokalnej. Burmistrz np. przed kampanią wyborczą będzie mógł wywiesić dowolną ilość banerów nad drogami, nikt inny nie będzie mógł tego zrobić. Plakaty opozycji będzie można wieszać na nielicznych słupach ogłoszeniowych i koniec, wszędzie indziej obowiązuje surowy zakaz. Burmistrz ma natomiast monopol na informację za pomocą gablot informacyjnych, tablic informacyjnych i nowego tworu: słupów reklamowych (takie jak słupy ogłoszeniowe, tylko za szybą i oczywiście zamknięte na klucz jak gabloty). On decyduje też o ilości i miejscach zwykłych słupów ogłoszeniowych, np. może ustalić, że będą tylko 3 i koniec.

Z propozycjami uwag zgłaszanych przez mieszkańców zapoznać się można na http://www.dialoglomianki.pl/194-dzielimy-sie-uwagami-krajobrazowymi.html

Dodaj komentarz:

Imię/Nick

Akceptuję warunki regulaminu aby opublikować komentarz

 

Komentarze:

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Może rozpoczniesz dyskusję o tym artykule?